Czcionka:

Nasza Szkoła jest otwarta i kreatywna. W latach 2005-2007 uczestniczyliśmy w szkolnym programie Wspólnoty Europejskiej Sokrates-Comenius „Ja i moje środowisko”. Naszymi partnerami były szkoły z Anglii i Hiszpanii. Celem projektu była wymiana doświadczeń z pracy z uczniami z niepełnosprawnością podczas wykonywania różnych zadań w trakcie dwóch lat trwania projektu. Oprócz nauczycieli w wyjazdach brali również uczniowie z naszej szkoły, dla których było to nowe doświadczenie i wyzwanie, a jednocześnie możliwość zdobycia nowych umiejętności.

W latach 2010-2012 realizowany był program Comenius "Uczenie się przez całe życie”, który polegał na integracyjnej współpracy polskich uczniów niepełnosprawnych umysłowo ze sprawnymi intelektualnie rówieśnikami mówiącymi w różnych językach. Podczas realizacji programowej projektu „Cultural Cocktail” przelecieliśmy kontynent wzdłuż i wszerz. Od Turcji po Portugalię, od Łotwy przez Niemcy na półwysep bałkański do Bułgarii i Rumunii. W ciągu 6 -dniowych wizyt, partnerzy prezentowali swoje najpiękniejsze i najcenniejsze dobra narodowe. Spotykaliśmy się z lokalnymi władzami oraz osobami odpowiedzialnymi za oświatę i prowadzenie szkół.

Dzięki Sokratesowi i Comeniusowi pozyskaliśmy i wydaliśmy 32936 Euro na wyjazdy oraz pomoce do realizacji projektu. Przebyliśmy w sumie 29 650 km busami, autobusami, pociągami i samolotami. Oglądaliśmy szkoły, zajęcia i wyposażenie. Spotykaliśmy się z rodzicami oraz kadrą pedagogiczną. W ramach realizacji programowej wykonaliśmy 37 mobilności (wyjazdów). Pozostało mnóstwo upominków i symboli z poszczególnych krajów a przede wszystkim wspomnienia. Programy połączyły dzieci różnych narodowości w trakcie realizacji zadań projektowych, ale także, a może przede wszystkim w czasie wycieczek, zabaw, dyskotek, rozgrywek sportowych.

Jesteśmy Europejczykami, ale mamy swoją, odrębną, narodową kulturę i tożsamość i akceptujemy inność narodową i społeczną . Sokrates i Comenius zbliżył do siebie ludzi różnych kultur europejskich. Dał nauczycielom i dyrektorowi satysfakcję z prowadzenia edukacji europejskiej, nie tylko na literalnie zapisanych stronach papieru. Nasza edukacja zyskała europejskich sprzymierzeńców, łączyła i inspirowała do bardzo pozytywnych działań wspólnotowych.